На головну   -   Редакція   -   Авторам   -   Архів номерів   -   Контакти   -   Індексація журналу UA   EN


Останній випуск

№ 1 (110), 2024


Підтримка

Видання журналу частково підтримується грантом
Американського національного інституту здоров'я
Міжнародного центру Фогаті
та Іллінойським університетом у Чикаго

Журнал

ISSN 2077-7477 (Print)
ISSN 2077-7485 (Online)

Науковий журнал з проблем медичної екології, гігієни, охорони здоров'я та екологічної безпеки

Засновник:
Державна установа "Інститут громадського здоров'я ім. О.М.Марзєєва Національної академії медичних наук України"

Періодичність виходу:
чотири рази на рік

Довкілля та здоров'яISSN: 2077-7477 eISSN: 2077-7485
Номер: 4 (109)   -   Грудень, 2023   -   Сторінки: 23-28
Визначення відповідності вітчизняної бази гігієнічних нормативів канцерогенних речовин в атмосферному повітрі населених місць вимогам ЄС
Черниченко І.О.1, Литвиченко О.М.1, Бабій В.Ф.1, Кондратенко О.Є.1, Главачек Д.О.1
1 ДУ "Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ", Київ

УДК: 614.71 :616-006

РЕФЕРАТ:
Мета даної роботи полягала в оцінці безпечності вітчизняних (гігієнічних) нормативів канцерогенних речовин в атмосферному повітрі населених місць і визначенні рівня концентрації, які відповідають показнику прийнятного ризику.

Матеріали та методи. В роботі використано біблiосемантичний, бібліографічний та гігієнічний методи дослідження. Результати отримано на підставі збору та аналізу даних щодо хімічних канцерогенних сполук, небезпечних для людини, за матеріалами міжнародних Директив, вітчизняних нормативних баз та бази МАВР. Для оцінки небезпеки окремих речовин та гігієнічних нормативних рівнів визначено показники ризику за рекомендованими методичними документами. Показники референтних концентрацій для нормованих в Україні канцерогенних речовин було взято з даних інтегрованої системи інформації про ризики (IRIS) US EPA.

Результати та обговорення: проведені дослідження засвідчують необхідність перегляду гігієнічних нормативів канцерогенних речовин, що входять до вітчизняної нормативної бази для атмосферного повітря населених місць. Нині діючі нормативи у переважній своїй більшості перевищують рівень допустимого або прийнятного ризику ймовірного розвитку раку у населення та зайнятих у виробництві. Рішення цього питання можливе за прискореною методологією, в основі якої лежить розрахунок дозо-ризикової шкали. Прийняті гігієнічні нормативи за показником канцерогенного ризику мають розглядатись як середньорічні для атмосферного повітря населених місць, а нині діючі середньодобові концентрації за міжнародними рекомендаціями мають бути спрямовані на попередження гострої дії впливу хімічних канцерогенів протягом 24 годин і проявлятись за період близько 14 діб.

Висновок: санітарні (гігієнічні) нормативи канцерогенних речовин у повітряному середовищі, що входять до вітчизняних баз, у переважній більшості перевищують рівень допустимого (прийнятного) ризику розвитку раку і не забезпечують безпеку для населення та осіб, зайнятих у виробництві, та потребує перегляду відповідно до вимог країн ЄС та США. Вирішення цього питання пропонується здійснити за прискореної методології, в основі якої лежить розрахунок дозо-ризикової залежності (шкали).

КЛЮЧОВІ СЛОВА:
канцерогенні речовини, гігієнічні нормативи, атмосферне повітря, ризик, дозо-ризикова залежність, небезпека для здоров’я
ЛІТЕРАТУРА:
Розроблено: ІГЗ НАМНУ © Довкілля та здоров'я, 2006-2024. Усі права захищені.
Використання текстових та графічних матеріалів сайту дозволяється лише з письмового дозволу редакції.